Franci Lorbek
Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.
NASTAVI ↗Čeprav je desnosredinska koalicija sprejela že kar nekaj razvojnih in domoljubnih ukrepov, zaradi katerih bodo Slovenke in Slovenci kmalu živeli bolje, napadi na četrto Janševo vlado ne pojenjajo. Sindikate je že pred časom brez potrebe zmotil interventni zakon, zaradi zakona o parlamentarni preiskavi se nekdanji člani odbora za varstvo človekovih pravic po nepotrebnem pripravljajo na referendum, na nogah pa je tudi varuhinja človekovih pravic, ki jo je vznemirila povsem neideološka odločitev, po kateri državljani tretjih držav s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki pri nas sicer plačujejo davke, ne bodo smeli več glasovati na lokalnih volitvah. A kot kaže, se bo morala Janševa ekipa, ki namerava oblikovati Slovenijo kot "državo priložnosti, blaginje in pravičnosti", po novem ukvarjati tudi z nezadovoljstvom v lastnih vrstah. Prvi se je namreč že oglasil Branko Grims, ki je močno udaril po mizi in celo zagrozil z odhodom iz SDS. "Ob takih ukrepih bo nasprotnikov še več. Zato pozivam predstavnike nove slovenske vlade, naj ne prilivajo olja na ogenj, sicer se bo zgodil upor, zaradi katerega bo marsikoga še močno bolela glava," vizionarsko napoveduje izkušeni član Janševe stranke, ki se v zadnjem času zelo dobro znajde predvsem v Evropskem parlamentu.
In kaj je Grimsa tako močno zmotilo, da je pisal vladi ter posebej še ministrstvu za notranje zadeve in policiji, pismo pa v vednost posredoval tudi slovenskim medijem? Kot je zapisal, se je pred dnevi vračal s službene poti na Madžarskem, kjer se je udeležil še zadnje poslovilne zabave Viktorja Orbana, in na mejnem prehodu doživel šok. "Neverjetno! Najprej sem mislil, da slabo vidim, da sem še vedno pod vplivom alkohola, ker je bila Orbanova zabava zares nepozabna. Ampak ne. Na mejnem prehodu dejansko ni bilo nikogar, niti enega policista, zapornice pa so bile dvignjene," je svoj zapis ogorčeno začel nekdanji poslanec državnega zbora, ki se je ob prehodu meje tudi sprehodil do stavbe, kjer so bili še nedolgo tega slovenski policisti, a da so bili prostori povsem prazni. "Nisem mogel verjeti lastnim očem. Prisežem. Tako se mi je zavrtelo v glavi, da sem se moral nemudoma usesti na pločnik. Če bi kadil, bi si v tistem trenutku zagotovo prižgal cigareto. A da ne bi delal prehitrih zaključkov in po nepotrebnem obtoževal vlade, sem se takrat odločil, da se zapeljem še do bližnje hrvaške meje in tudi tam preverim situacijo. A tam ni bilo nič drugače, v bistvu še hujše! Ljudje so se namreč prosto gibali z ene strani meje na drugo, kot da bi se sprehajali po mostu čez Kokro v Kranju," je svoje ugotovitve popisal Grims, zagrozil z odhodom iz SDS in z državljansko nepokorščino ter na koncu pisma nanizal tudi številna vprašanja, na katera od pristojnih v vladi, notranjem ministrstvu in policiji zahteva takojšnje odgovore: "Ali se zavedate, da se Sloveniji po zadnjih napetostih na Bližnjem vzhodu približuje migrantski val, kakršnega še nismo občutili? Po mojih informacijah naj bi bilo na poti okoli pol milijona moških. Ali veste, da je vlada Roberta Goloba že v začetku svojega mandata migrantom poslala jasen signal, naj pridejo v našo državo, ko je začela javno odstranjevati rezilno žico? Ali niste v koalicijski pogodbi zapisali, da rešitev za demografski problem Slovenije ni v priseljevanju, ampak v dvigu blaginje, učinkovitejšem delovanju vseh podsistemov v državi, večjem veselju do življenja ter povečanju rodnosti? Ali se bomo morali državljani res organizirati v vaške straže in sami poskrbeti za red na naših mejah?"
Spomnimo, vlada Janeza Janše je pred dobrim tednom dni po tiho in povsem po levičarsko odpravila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, ki ga je Slovenija izvajala od oktobra 2023, češ da za to ni več razlogov, vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Danijel Lorbek pa je izvedel tudi takojšen umik policistov z mejnih prehodov in njihovo vrnitev v matične enote. Vprašanje, kako komentirajo pismo svojega vidnega člana in grožnje z izstopom, smo poslali stranki SDS, vendar odgovora do zaključka redakcije nismo prejeli.
