(POGOVOR) Urška Žigart: S Tadejem drživa "balanco" drug drugemu, če že ne moreva pesti

Uroš Gramc Uroš Gramc
06.07.2025 06:00
Poslušaj
Štajerko velikokrat vidimo na dirkah srčnega izbranca, toda časa ima vedno manj. 
Epa

Za uspešnim moškim vedno stoji ženska, pravijo. Urška Žigart je za nameček uspešna ženska. Pogosto jo videvamo ob Tadeju Pogačarju - 28-letna Bistričanka si vzame čas, da ga spremlja po svetu, a letos ga bo morda v času Dirke po Franciji imela najmanj. Ima vse uspešnejšo kolesarsko kariero in ravno v prvem tednu moškega Toura ima v programu ženski Giro, po koncu moške Dirke po Franciji pa bo morda nastopila še na ženski, ki bo četrto leto v prenovljeni obliki. 

"Po Giru se bom morala spočiti. Sploh zaradi mojega ritma, ves čas je višina - dirka, višina - dirka, ampak rada bi šla vsaj na kakšno etapo, tudi če grem na Tour," si je obiska srčnega izbranca na spektaklu leta zaželela Urška Žigart. A že ko bo sama nastopala v Italiji, ji bodo misli begale čez mejo. "Zdi se mi, da sva ves čas drug drugemu v mislih, tako on meni kot jaz njemu. Drživa 'balanco' drug drugemu, če že ne moreva pesti. Po eni strani pa je malo lažje, moraš razmišljati o svoji dirki in nisi tako nervozen, kaj se dogaja na televiziji," je našla tudi olajševalne okoliščine. 

Letos sta odpeljala kar nekaj enakih dirk, po Združenih arabskih Emiratih, Strade Bianche, Milano-Sanremo, Liege-Bastogne-Liege, toda le enodnevne so na isti dan. Veliko tudi skupaj trenirata, zato Štajerka dobro ve, v kakšni formi je Gorenjec. "Mislim, da od Dofineje le še napreduje, ampak ne preveč," je najbrž še dodatno nagnala strah v kosti njegovim tekmecem. Če je to sploh mogoče. 

Sama je na pentlji pri naših zahodnih sosedih, ki se prične v nedeljo in traja osem dni, nastopila petkrat, najboljša je bila z dvanajstim mestom v skupnem seštevku lani. "Sigurno si želim izboljšati ta rezultat, si pa vlog še nismo razdelile," nam je dejala pred odhodom proti Italiji na državnem prvenstvu. V Celju ni ubranila dvojne krone, v kronometru je že v prvem zavoju zgrešila smer, kar jo je najbrž stalo zlate kolajne, trasa cestne preizkušnje pa ni bila po njenem okusu, bilo je premalo vzponov, toda odšla je zadovoljna s formo, kar je najpomembnejše, saj je Giro ravno tak, kot si ga želi. "Veselim se ga, ker je večina etap klančarskih. Tudi uvodni kronometer mi s hribčkom v Bergamu bolj ustreza, kot mi je ravninski s šestimi ovinki za 180 stopinj v Celju."

Bistričanka je na državnem prvenstvu v kronometru osvojila srebrno kolajno. 
Uroš Gramc

Da so vzponi njen teren, je dokazala neštetokrat, a da je ob boku šampionkam, kot so Marlen Reusser, Katarzyna Niewiadoma in Demi Vollering, kar se je zgodilo nedavno v Švici, kjer je s petim mestom dosegla odmeven rezultat, je nekaj novega. "Na dirko smo šle z napadalno ekipo, pričakovale smo, da bomo štiri v igri za generalno uvrstitev do zadnjega dne, vendar se je že v prvem na najdaljši klanec naredila selekcija. Počutila sem se zelo dobro. Mogoče moram večkrat slediti pravim kolesom. V zadnjem dnevu pa sem uživala v podpori sotekmovalk, se borila, čeprav ni bil moj najboljši dan, in pridobila še dve mesti," je opisala pot do uspeha. 

Zdaj so misli usmerjene v prihodnost. Proti največjima dirkama, ki v ženskem kolesarstvu nosita enako ime kot v moškem in imata istega prireditelja. Tour bo letos četrtič pod okriljem organizacije A.S.O., za Giro pa je RCS Sports lani pridobil štiriletno pogodbo od italijanske kolesarske zveze. Francoske pentlje so potekale že prej, niso prav velikokrat izpadle v zadnjih štirih desetletjih, leta 1984 je imela prva preizkušnja kar 18 etap. Ženski Giro ima manj turbulentno zgodovino. Prvič so ga priredili leta 1988, manjkal je le dvakrat (1991, 1992).

Profimedia

Hierarhija med tema dvema je jasna. "Pri Touru se je takoj pokazalo, da ima sloves največje dirke. Glede medijske pokritosti je velika razlika, kje zmagaš," pravi Žigartova, ki se je na premieri Toura pod novim prirediteljem izkazala z osmim mestom v kraljevski etapi. Razlik med dirkami na nekaterih drugih področjih je manj. "Pri konkurenci jih praktično ni. Mislim, da je pri ženskah manj tekmovalk v špici in zaradi tega na več dirkah nastopajo iste, konkurenca je marsikje podobna Touru. Tudi v Švici je bila. Pri moških je bolj obsežen koledar, ekipe so večje in morajo razmisliti, kdo bo kje nastopil," je povedala Bistričanka. Kljub razlikam pa moški in ženske na Tour de France gledajo podobno. "To je dirka, o kateri sanjajo punce in fantje, ko začnejo kolesariti. To je vrhunec kolesarstva," je zaključila pogovor z nami Urška Žigart. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.