Šport v primežu pandemije: Pozitivni izvidi, negativni izidi

Zoran Mijatović Zoran Mijatović
21.12.2021 08:00

V angleški nogometni ligi, hokejski ligi NHL in košarkarski NBA se povečuje število okuženih športnikov, s tem pa tudi število presenetljivih rezultatov in preloženih tekem

Poslušaj

V Murini skupini (G) konferenčne lige je Tottenham brez boja izpadel, potem ko je zaradi okužb s koronavirusom odločilno tekmo odpovedal.

Andrej Petelinsek

Če izvzamemo prvi val, ko je bilo preloženo vse mogoče vključno z nogometnim evropskim prvenstvom in olimpijskimi igrami, se zdi, da je v tem trenutku mednarodni šport pod največjim udarom okužb, čemur sledijo množične odpovedi tekem. Vse to pa že vpliva tudi na razplet nekaterih tekmovanj. V Murini skupini (G) konferenčne lige je tako Tottenham brez boja izpadel, potem ko je pred odločilno tekmo za nadaljevanje z Rennesom zaradi okužbe osmih nogometašev in petih članov strokovnega štaba tekmo odpovedal, Uefa pa ni našla nadomestnega termina in je naposled dvoboj registrirala s 3:0 v korist Francozov.

Nadaljevati z rezervisti ali prekiniti?

Ne le tekme v konferenčni ligi, Tottenham je decembra izpustil tudi dva kroga angleškega prvenstva. Pa ne le on. Minuli konec tedna je bila večina tekem, šest od desetih, v tem tekmovanju odpovedana oziroma preložena. Ker se Angležem bliža obdobje, ko se igra največ tekem (znamenit je predvsem njihov tako imenovani boxing day 26. decembra), so tako v precepu, kaj ob izbruhu variante virusa omikron storiti; ligo prekiniti ali odigrati na silo, pa četudi z bolj kot ne rezervnimi postavami. Angleškim klubom kadra sicer ne manjka, se pa ob tem pojavlja vprašanje regularnosti.

"Ne vidim dobrega razloga, zakaj prekiniti, saj se v tem času nič ne bo spremenilo, zdravstvene razmere bodo ostale iste. Če bi vedeli, da bo virus izginil, sem prvi za to, da tekmovanje za nekaj časa ustavimo. A to se verjetno ne bo zgodilo, tako da nima smisla," je svoje mnenje pred dnevi izrazil Jürgen Klopp. Nekateri so zavzeli nasprotno stališče, prepričani, da bi bila regularnost tekmovanja ob nadaljevanju brez številnih nogometašev ogrožena. Med 26. decembrom in 2. januarjem ima namreč večina moštev na sporedu kar tri tekme. V teh dneh bo sprejeta končna odločitev, potem ko sistem, da se odloča o vsaki tekmi posebej, ne funkcionira najbolje in je tarča kritik. Denimo spopad Aston Ville in Burnleyja je bil odpovedan le dve uri pred dvobojem, Chelseajeva prošnja po preložitvi tekme pa je bila kljub sedmim obolelim nogometašem zavrnjena. "Podvrženi smo bili velikemu zdravstvenemu tveganju. Upam, da se ne bom zaradi tega okužil," je bil nezadovoljen Chelseajev trener Thomas Tuchel, potem ko mu brez nekaterih nosilcev igre ni uspelo premagati Wolverhamptona (0:0).

Ker s koronavirusom ni šale, morajo tudi asi iz najbogatejših klubov - v tem primeru Sean Longstaff iz Newcastla - za prihod na delo oziroma lastno tekmo pokazati covidno potrdilo. 

REUTERS

Japonci in Švicarji z nasprotnima pristopoma

Težav pa nimajo le na Otoku, v primežu pandemije je tudi severnoameriški profesionalni šport. V ligi NHL, ki ne želi novoletnega premora, je bilo preloženih že 40 hokejskih tekem. Ker si jih vodstvo lige želi nadomestiti v času zimskih olimpijskih iger, je pod vprašanjem nastop najboljših hokejistov v Pekingu. V tem primeru bi se že drugič zapored zgodilo, da na olimpijskih igrah ne bi nastopili NHL-ovci. Tudi ta odločitev naj bi bila znana v prihodnjih dneh. Nekaj manj težav ima košarkarska liga NBA, kjer so v zadnjih dneh preložili pet tekem. Kljub temu je bilo po podatkih ameriške agencije AP v tej sezoni v izolaciji že 75 košarkarjev. Med njimi je tudi Kyrie Irving, ki v tej sezoni še ni odigral nobene tekme, ker se ne želi cepiti, kar je pogoj za vstop v domačo dvorano Brooklyna. Ko je bilo moštvo zaradi koronavirusnih primerov tako zdesetkano, da ga je vendarle vpoklicalo vsaj za gostujoče tekme, pa se je okužil tudi on. Prav zaradi pomanjkanja igralcev je vodstvo lige dovolilo, da do 19. januarja smejo ekipe vpoklicati nove košarkarje.

Tudi v drugih tekmovanjih se najdejo posamični pozitivni primeri, a tekmovanja niso ohromljena. Podobno velja za zimske športe. Kljub temu so se denimo organizatorji v bolj zaprti Japonski že odpovedali januarskim tekmam v smučarskih skokih. Evropejci za zdaj ne vlečemo tako rigoroznih potez. Prav nasprotno; v švicarskem Engelbergu so organizatorji minuli konec tedna na obeh skakalnih tekmah tribune napolnili s po 4000 gledalci. Novoletni turneji v Nemčiji (za moške) in na Ljubnem (za ženske) se bosta začeli s kompromisno odločitvijo - brez gledalcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.