Ko je Celje julija lani (v)stopilo na evropsko pot, si verjetno niti največji optimisti niso drznili napovedati, da bo slovenski prvak aprila gostil italijanskega velikana, še manj, da bosta tekmi s Fiorentino odločali o potniku v polfinale konferenčne lige. Toda z nekaj sreče, še več borbenosti, dobrimi predstavami in izjemno trenersko roko Alberta Riere se je zgodba odvila prav v to smer. Čeprav na papirju Celje v tokratni obračun vstopa kot izraziti avtsajder, se v knežjem mestu slovitega nasprotnika ne bojijo. "Proti nikomur se ne čutimo podrejene. Samozavest je v nogometu izjemno pomembna, saj so samozavestni igralci bolj nevarni od nesamozavestnih. Nogomet se lahko igra na dva načina. Prvi je ta, da nasprotnika čakaš, drugi pa, da ga enostavno napadeš. Mislim, da smo v slednjem precej boljši, zato bomo tudi proti Fiorentini igrali na enak način," je jasen Riera.
A dejstva so zgovorna. Po podatkih Transfermarkta je skupna vrednost celjskega moštva nekaj več kot 13 milijonov evrov. V primerjavi s Fiorentino, katere kader je ocenjen na več kot 280 milijonov, je to seveda drobiž, a celjski trener Riera je že večkrat poudaril, da nogometa ne igra denar, ampak vse kaj drugega. So si pa - ko smo ravno pri denarju - Celjani v letošnji evropski sezoni priborili zajeten kos denarne pogače. Klubska blagajna je bogatejša za sedem milijonov evrov, uvrstitev med najboljše štiri bi prinesla dodatna dva in pol. Na račun Celja in Olimpije, ki se je prav tako uvrstila v izločilne boje konferenčne lige, se je letos izboljšal slovenski koeficient, na račun katerega bo tudi Nogometna zveza Slovenije prejela več denarja, tako imenovanih solidarnostnih sredstev Uefe. Ob denarju, ki ga je sploh za slovenske razmere v igri resnično veliko, so celjski uspehi tudi krasno sporočilo mladim nogometašem, da sanje niso nedosegljive. Pred tekmo je v zraku čutiti posebno energijo, podobno tisti, ki je nekoč spremljala Maribor proti Sevilli, Liverpoolu in drugim evropskim velikanom.
Fiorentina pa kljub kakovosti v Celje ni prišla brez težav. Na jutrišnji tekmi bodo manjkali nekateri ključni posamezniki, med drugim Robin Gosens in Andrea Colpani, kar domačim vliva dodaten optimizem. Poleg tega je Celje letos že večkrat dokazalo, da zna biti neugoden tekmec tudi za precej bogatejše nasprotnike. Na celjski strani bodo tudi navijači, ki so v rekordnem času razgrabili vse vstopnice. "Čaka nas zgodovinska tekma. Ni pomembno, kaj se bo zgodilo. Če se uvrstimo v polfinale, bo to fantastično, če ne, bomo pač iskali drugo priložnost. Nogomet se nikoli ne ustavi. Imamo izjemno priložnost, da pokažemo, zakaj igramo četrtfinale proti ekipi, ki je bila dvakrat zapored v finalu tega tekmovanja," je še dejal trener Riera.
Uefa je za glavnega sodnika nocojšnjega dvoboja določila Nemca Felixa Zweyerja, v Celju pa navijačem svetujejo, da na stadion pridejo pravočasno, najbolje kar dve uri prej. Pripravlja se namreč – kot se za tekmo takega kova spodobi – zgodovinska navijaška koreografija. Zmagovalca celjsko-firenškega dvoboja, povratna tekma bo na sporedu prihodnji četrtek, v polfinalu čaka boljši iz obračuna med Betisom in Jagiellonio. Polfinalne tekme bodo na sporedu 1. in 8. maja, finale pa bo v Vroclavu na Poljskem 28. maja.