Danes objavljeni posnetki prikazujejo svinje pred in po kotitvi, ki so ukleščene v kletkah na slovenskih farmah. Gre za prasilišča, dele hlevov, kamor rejci naselijo svinje 3-5 dni pred pričakovano prasitvijo (kotitvijo) in kjer ostanejo 28 dni po kotitvi. V Sloveniji prevladujejo prasilišča, kjer so svinje ukleščene v košare oziroma kletke, ki preprečujejo poškodbe ter poleganje mladičev, kar je pogosta težava v prašičereji.
Nekatere države že prepovedale kletke
"Posnetki so nastali letos v slovenskih rejah. Cilj tega dela kampanje je v približevanju individualnih živali in njihovih stisk, ki jih doživljajo, omejene v kletkah. Praksa ukleščanja je živalim škodljiva in jo je potrebno prepovedati na zakonodajni ravni, rejcem pa omogočiti pomoč pri prehodu na alternativne in živalim manj škodljive načine reje," pišejo v društvu.
Sicer ne gre za prakso, ki bi terjala izredne ukrepe, kot v nedavnem primeru reje v Ljutomeru, kletke za svinje so del običajne prakse v intenzivni reji prašičev. A kljub temu gre za do živali kruto prakso, poudarjajo v društvu. Tudi v svetu je ves več pobud za ukinitev tovrstnih praks tako v prašičerejii, kot v ostalih rejah živali. Boksi za svinje in prasitveni boksi so denimo že prepovedani na Švedskem. V Nemčiji bodo do leta 2036 dovoljeni za največ prvih pet dni po skotitvi.
Gre za kruto prakso, pravi Samo Curk iz društva AETP: "Zaradi omejevanja gibanja živali, so kletke le malo večje od teles svinj, ki se ukleščene ne morejo obrniti, premikati ali skrbeti za svoje pujske. V kletki nimajo ločenega prostora za počivanje, iztrebljanje in uriniranje, kar pomeni, da vso potrebo opravijo na mestu, kjer ležijo. Na posnetkih so vidni mrtvi pujski in pujski, ki umirajo." Svinje na posnetkih so tudi v slabem zdravstvenem stanju.
Svinja lahko kljub kletki pomendra mladiče
Pri društvu tokrat ne bodo objavili imen farm, na katerih so posneli dogajanje, saj gre za vsesplošno prakso, opozoriti pa želijo na dogajanje, ki je na prašičjih farmah stalna praksa. Kampanja "Slovenija proti kletkam" se namreč zavzema za opustitev praks reje v kletkah, ki živalim škodijo in povzročajo trpljenje, zbirajo pa tudi podpise za podporo prepovedi kletk.
"Pri zahtevah za prepoved ukleščanja svinj se pojavljajo zadržki v povezavi s poleganjem pujskov, ki bi ga kletka naj preprečevala. Poleganje pujskov je kompleksen problem v intenzivni prašičereji, ki je povezan predvsem s selekcijo svinj za visoko produktivnost. Svinja lahko pomotoma poleže oziroma pomendra pujske tudi, če je popolnoma omejena v kletki - v primeru, da pujski zaidejo v območje kletke in da svinja nenadoma spremeni položaj v kletki, ko so pujski ob njej," še dodajajo v društvu.