(VIDEO) Velenjski kolesarji s cvetom Srebrenice na prsih: Naj se nikoli ne ponovi ...

Rozmari Petek Rozmari Petek
05.07.2025 12:54

Kar dve skupini velenjskih kolesarjev na obletnico genocida v Srebrenico. Iz spoštovanja pobitih, med njimi je bilo tudi nekaj velenjskih rudarjev, so se že trinajstič zapored odpeljali na težko, 800 kilometrov dolgo pot

Poslušaj
V soboto zjutraj se je 24 kolesarjev iz Velenja, s cvetom Srebrenice na prsih, podalo na pot podalo na pot proti mestu nekdanjega genocida. S sloganom Nikoli več ...
Rozmari Petek

"Kakih 10-krat sem že prekolesaril celo pot iz Velenja do Srebrenice. To je maraton miru za vse nas," je v soboto zjutraj, preden se je ekipa 24-ih kolesarjev odpeljala iz Velenja, dejal 84-letni Zaim Karić. Tokrat se bo njegova pot končala na slovensko-hrvaški meji. "Bi šel celo pot, a mi je zdravnik to prepovedal zaradi vročine. Jih bom pa vedno pospremil po poti, dokler bom živ. Ker Bog ne daj, da se komu še ponovi Srebrenica!" "Ob boleči obletnici genocida se 13-ič odpravljamo do Srebrenice. To ni športni izziv, čeprav gremo s kolesi. Naš namen je ozaveščanje slovenske in evropske javnosti o posledicah vojne. Danes odhajamo z namenom, da na poti, dolgi 800 kilometrov, širimo sporočilo miru in spoštovanja do vsakega človeka. Naš slogan Naj se nikoli ne ponovi, je preprost, a izjemno močan," je zbrane pred startom nagovoril koordinator maratona Mersad Dervišević.

Boli tišina, ki se je zgodila ob vojni 

Razmere na vojnih žariščih sicer kažejo, da se določeni iz zgodovine niso ničesar naučili. Kot tudi, da sodišča genocidna dejanja obsodijo leta potem, ko so bila izvršena. "Tisto, kar boli, je tišina, ki se je zgodila ob vojni. Tako bližnje kot svetovne javnosti. Konec koncev je mednarodno sodišče za vojne zločine v Haagu prejšnje leto odločilo, da se je v Srebrenici zgodil genocid. In Združeni narodi so razglasili 11. julij kot dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Gre za to, da ljudje vedno opozarjamo, da je potrebno širiti mir. Pa imamo kljub temu vojno; Palestina, Izrael, Ukrajina, Iran in tako dalje. Želimo si strpnosti, več sočutja, lepšo in bolj varno prihodnost," je poudaril koordinator. Zato bodo vse do Bihaća neumorno poganjali pedala, se tam malo odpočili in zadnji dan skupaj z mnogimi kolesarji, ki se te dni vozijo proti majhnemu mestecu v Bosni in Hercegovini, poklonili žrtvam genocida.

Kolesarji s tehnično ekipo in domačini, ki so jih prišli pozdravit pred odhodom na pot proti Srebrenici.
Rozmari Petek

Povod so bili rudarji 

Med njimi je tudi nekaj rudarjev, ki so v Velenju živeli in delali, tik pred vojno ali med njo pa so se vrnili, da bi pomagali svoji rodni domovini. To je bil povod, da se je pred 14 leti nekaj velenjskih kolesarjev odločilo za pot do Srebrenice, da bi se poklonili svojim kameratom v jami, ki se nikoli več niso vrnili na delo.

"Veseli me, da imamo vedno večjo udeležbo. Ljudje si res želijo strpnosti, lepše in bolj varne prihodnosti. V Srebrenico te dni prihajajo tudi kolesarji iz drugi delov Slovenije, a nikjer niso tako organizirani kot smo v Velenju. Vesel sem, da je Velenje na vseh področjih primer dobre prakse, kjer Velenjčani, ko je potrebno, stopimo skupaj. Ne glede na področje. To je tisto, kar krasi naše mesto Velenje, mesto prihodnosti," je poudaril Dervišević in se ob tem za finančno podporo zahvalil občini in ostalim občanom, ki so pri tem pomagali.

Cvetje na prsih in pred kolesi 

Prvi dan bodo kolesarji, ki na prsih nosijo svet Srebrenice, avtorsko delo mater, ki so v Srebrenici izgubile može, otroke, sorodnike, opravili 180 kilometrov, od Karlovca do Bihaća bodo prevozili 110 kilometrov. Tam bodo dva dni čakali na ostale kolesarje, nato bodo skupinsko kolesarili do Jajca, Sarajeva ter nato do Srebrenice. "Odzivi ljudi ob progi so neverjetni, težko jih je opisati, človek mora to doživeti. V vsakem mestu nas pričaka skupina ljudi, ki pripravi hrano, pijačo, vso tehnično podporo, župani mest nas pridejo pozdravit, ženske mečejo cvetove pred kolesarje, se jočejo … Vsaj 11. julija se domačini v Srebrenici ne počutijo zapuščeni. Vsaj takrat imajo našo podporo. Nato odidemo. Domačini ostanejo, rane se celijo. Upamo na boljšo prihodnost in želimo si samo mir po svetu," doda koordinator, ki je ob začetku vojne v Bosni in Hercegovini tudi sam postal begunec. "V Velenju imam lepo življenje. Tu in tam pa se vrne kak boleč spomin iz otroštva," doda.

Da vsaj delno začutijo bolečino Srebrenice

V ponedeljek bo s Titovega trga v Velenju proti Srebrenici krenila še skupina 11-ih kolesarjev; tudi v tej skupini bo ena med njimi ženska (v soboto se je na pot podala Frančeska Krebs, v ponedeljek se bo skupini pridružila kolesarka s Poljske). "Vsi vemo, kaj je Srebrenica - nekaj najslabšega, kar se je zgodilo na našem prostoru in naša misija je, da opomnimo na Srebrenico in da na nek športni način vsaj delno začutimo bolečino, ki so ji doživeli. Vožnja do Srebrenice ni turistična vožnja, je zelo naporna. Mi jo bomo brez vmesnih počitkov prevozili v štirih dneh. Nam je to izziv, da delno občutimo bolečino in opomnimo, da se nikoli kaj takega ne bi zgodilo," je opisal vodja druge ekipe Ahmed Alić - Aki, ki se bo v ponedeljek zjutraj iz Velenja odpravila proti Srebrenici. "Ko se vozimo čez tri države, nosimo pozitivno energijo, sporočila miru, da na koncu smo samo ljudje in nihče od nas ni mogel pred rojstvom sam izbrati, kje oziroma kot kaj se bo rodil. Na koncu smo samo ljudje, ki si moramo pomagati," je poudaril, ko je prišel z velikim spoštovanjem podpreti sobotno ekipo kolesarjev.

Velenjske kolesarje, ki odhajajo na obeležitev 30-letnice genocida v Srebrenici, je prišel na start pozdravit veleposlanik Slovenije v Bosni in Hercegovini Damijan Sedar.
Rozmari Petek

Podporo so tokrat prejeli še s strani veleposlanika Slovenije v Bosni in Hercegovini Damijana Sedarja, ki jih je prišel pozdravit na start. S strani občine pa jim je srečno pot zaželel podžupan Janez Melanšek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.